Zkušenosti ze zahraničí mluví jasně – nainstalované aplikace v iPadech nebo iPhonech umožňují nemocnicím pracovat efektivněji. Proto jsme ve spolupráci se společností iStyle - autorizovaným prodejcem Apple - započali v této oblasti iniciativní kroky. Těmi prvotními je dodání iPadů i s příslušnými zdravotnickými aplikacemi do vybraných českých nemocnic. Chceme se tímto přiblížit možnostem a kvalitě zahraničnímu zdravotnictví. Z rukou českých doktorů a sestřiček tedy v blízké době zmizí papírové záznamy a objeví se efektivnější iPady jako přirozený nástroj mezi lidmi v tomto sektoru.
„Příkladem je třeba situace, kdy si doktor při vizitě naskenuje čárový kód na náramku pacienta a okamžitě na tabletu vidí všechny potřebné informace. Nedělá tak práci, kterou nemusí. Sestry mají zase po ruce nástroj pro bezpečnější a neomylnější podávání správných léků pacientům,“ vysvětluje Petr Kubíček, CEO společnosti B2A.
iPady samozřejmě mohou využívat i samotní pacienti. Díky speciálním aplikacím lze sledovat svůj zdravotní stav. Pacient je tak přímo zapojen do své vlastní léčby a rehabilitace se svým ošetřujícím lékařem. Může tak být průběžně informován během celého pobytu v nemocnici. Navíc během nečekaných událostí, jako je třeba současná koronavirová epidemie, může být díky iPadu v pravidelném a bezpečném spojení se svou rodinou. Důkazem je aktuální osobní zkušenost několika pacientů s koronavirem, kterým společnost iStyle pro tyto účely iPady dodala.
“Jak iStyle, tak Apple vnímá zdravotnictví jako jeden z nejdůležitějších oborů, kde můžeme působit. Díky zkušenostem, které jsme načerpali v jiných oborech, můžeme přirozenou formou pomáhat lékařům, sestrám i pacientům. Zdá se to být správný sektor pro uplatnění přidané hodnoty našich zařízení ve spojení s aplikací pro zdravotní personál. Podle zahraničních zkušeností, které jsou z USA a Velké Británie jednoznačně doložitelné, vnímáme pozitivní dopad na zdravotnictví. To se týká úspory času i zkvalitnění péče o pacienty,” doplňuje k tématu Matyáš Rezek, Sales Manager iStyle.
Že české nemocnice nevyužívají dostatečně moderní aplikace či software určený přímo pro zdravotnictví, je známá věc. Spousta nemocnic se přitom sama k tomuto staví zdrženlivě. Mají strach ze ztráty přímého vztahu mezi doktorem a pacientem. Přitom opak je pravdou. Tablety v tomto ohledu drží stejnou funkci jako obyčejný papírový zápisník. Odvod práce je však přitom rychlejší a především efektivnější. Zda se postoj a všeobecný status quo smýšlení některých nemocnic změní na základě podmínek a situace během pandemie, je otázkou.
„Je to i otázka určité počítačové gramotnosti. Možná se lidé v nemocnicích bojí, že aplikacím nebudou rozumět, budou pro ně složité. Přitom zkušenosti, které máme my nebo Apple, mluví o opaku. Není nic jednoduššího a uživatelský přívětivějšího než držet v ruce dotykový tablet a přehledně hledat, zadávat či diktovat potřebné údaje,“ dodává Petr Kubíček.
Celý článek o našem zapojení v sektoru zdravotnictví k přečtení na nejbusiness.cz!